Rice Header
CAAM Header

Bachelor's Degree Recipients

Bachelor's Degrees with Majors in Computational and Applied Mathematics: (All)

Year Name Other Major(s) Degree(s)
2017 Cadalzo, Lucas Raul   BA
2017 Chen, Chen STAT BA
Cum Laude
2017 DeLoach, Wesley Baron   BA
2017 Du, Yuan MTEC BA
Cum Laude
2017 Gahn, Lorenz Peter   BA
2017 Gong, Eric   BA
Magna Cum Laude
2017 Groszman, Ken   BA
Magna Cum Laude
2017 Hall, Luke Hobart Memmott   BA
Cum Laude
2017 Huang, Xingfan   BA
2017 Lee, James   BA
2017 Morgan, Ariana Meika MATH BA
2017 Vollen, Jeremy David   BA
Magna Cum Laude
2017 Weatherly, Andrew Mason   BA
2017 Zhang, Shiyi MTEC BA
Magna Cum Laude
2017 Zhong, Shan COMP BA
2016 Capo, Jonathan   BA
Cum Laude
2016 Celaya, Adrian Elliott   BA
2016 Cheung, Brian H   BA
2016 Harshaw, Christopher Robert   BA
Magna Cum Laude
2016 Ho, Brian Ming-Yi   BA
Cum Laude
2016 Hoffman, Rachel Louise   BA
2016 Kindy, Matthew Paul   BA
2016 Lee, Seungjoo MTEC / MANA BA
2016 Li, Aurea Yexin   BA
2016 Meigs, Emily Ann   BA
Cum Laude
2016 Norman, Berk Dell STAT BA
2016 Prince, Dillan Shain   BA
2016 Sung, Eric MATH BA
Summa Cum Laude
2016 Wong, Karen MTEC BA
Magna Cum Laude
2016 Xu, Yunong ESCI BA
Cum Laude
2016 Yang, Bin MTEC / STAT BA
Magna Cum Laude
2015 Balkum, Alexander Lee   BA
2015 Chen, Shurui STAT BA
Cum Laude
2015 Choi, Sun Kyoung   BA
2015 Garcia, Fortino Mario MATH BA
2015 Groszman, Eric ECON BA
2015 Ji, Yuhao MTEC BA
Magna Cum Laude
2015 Jin, Wei   BA
Cum Laude
2015 LeVan, Richard Thomas MATH BA
2015 Link, Nicholas Byron   BA
Cum Laude
2015 Ramirez, Fernando   BA
2015 Schwettmann, Sarah Elizabeth CSCI BA
Magna Cum Laude
2015 Tormey, Samuel Robert   BA
2015 Wang, Xinyi MTEC BA
Magna Cum Laude
2015 Weidman, Thomas Ryan MTEC BA
Magna Cum Laude
2014 Chen, Liulin ECON BA
Cum Laude
2014 Chen, Xi BIOC BA
Cum Laude
2014 Dong, Justin Scott   BA
Magna Cum Laude
2014 Franco, Michael Ross MATH BA
Cum Laude
2014 Jiang, Mingming CSCI BA
Cum Laude
2014 Jiang, Rujia ECON BA
Magna Cum Laude
2014 Lu, Jiayu   BA
2014 Lucas, Melissa Stearns MATH BA
Magna Cum Laude
2014 Makino, Shota Allen MATH BA
2014 McKinnell, Rebecca Lee   BA
Summa Cum Laude
2014 Owoyemi, Mishael Ifeoluwa   BA
2014 Pyle, Ryan Matthew   BA
Cum Laude
2014 Rui, Xianda ECON BA
Magna Cum Laude
2014 Salinas, Rebecca Teresa   BA
2014 Schober, Andrew Frank   BA
2014 Shamim, Muhammad Saad CSCI BA
2014 Strasters, Gregory Aaron STAT BA
2014 Wongwaitayakornkul, Pakorn PHYS BA
Summa Cum Laude
2014 Zhang, Yufei STAT BA
Magna Cum Laude
2013 Bruggemann, Jacob John   BA
2013 Hrothgar   BA
Cum Laude
2013 Huchette, Joseph Andrew   BA
Cum Laude
2013 Mata, Lilibeth Geraldine   BA
2013 McConachie, Katherine Ann   BA
Cum Laude
2013 Meng, Xiangfei MATH BA
2013 Nguyen, Huy David Dang   BA
2013 Prevost, Robert Thomas   BA
Cum Laude
2013 Rigby, James Michael STAT BA
2013 Slivkoff, Storm W.   BA
Cum Laude
2013 Suzuki, Yulie   BA
2013 Tilley, Andrew James STAT BA
Magna Cum Laude
2013 Wang, Shiying ECON BA
Cum Laude
2013 Wigianto, Bryan ECON BA
Cum Laude
2013 Yang, Guang   BA
2013 Zhu, Kevin Wen   BA
2012 Chen, Louise Lester MECH BA
Magna Cum Laude
2012 Kunkel, Amber Grace   BA
Summa Cum Laude
2012 Li, Hao MECH BA
Summa Cum Laude
2012 Prabhu, Sailesh Naveena MECH BA
Summa Cum Laude
2012 Van Itallie, Elizabeth Scott   BA
Summa Cum Laude
2012 Vogelgesang, John Curphey   BA
Summa Cum Laude
2012 Wu, Duo MTEC BA
Summa Cum Laude
2011 Bose, Arjune MTEC BA
Magna Cum Laude
2011 Cavazos, Jordon D. MATH BA
2011 Chiu, Rachel Guanyu MTEC BA
2011 Chuang, Albert MTEC BA
2011 Feltman, Nicolas Alan COMP BA
Magna Cum Laude
2011 George, Ryan Gregory   BA
Summa Cum Laude
2011 Hu, Yue ECON / STAT BA
Cum Laude
2011 Katz, James Hamilton MATH BA
2011 Leung, Benjamin Ming   BA
2011 Li, Shuyi MTEC BA
Summa Cum Laude
2011 Rubenstein, Zack Alexander   BA
2011 Smith, Kaitlin Michelle   BA
Magna Cum Laude
2011 Wang, Carter Robert Ren-Deh   BA
2011 Wang, Yangluo CENG BA
Summa Cum Laude
2011 Wu, Meng MTEC BA
Summa Cum Laude
2011 Ye, Shuai ECON BA
Magna Cum Laude
2011 Zeng, Shiyaho ECON BA
Cum Laude
2011 Zhou, Yan MTEC BA
Cum Laude
2010 Broussard, Matthew Lawrence   BA
2010 Cate, John Francis Maston   BA
2010 Lena, Charles Manuel CHBE BA
2010 Smith, Embre Jay HIST BA
2010 Stevenson, Taylor Currie BIOC BA
2010 Sun, Yuekai MECH BA
Magna Cum Laude
2010 Wang, Yu-hsuan Samuel MTEC / POST BA
Magna Cum Laude
2009 Eckenstein, Nicholas Edward MECH BA
2009 Goshev, Stefan Antoanov   BA
Cum Laude
2009 Morrell, Jeremy Brian   BA
2008 Berry, Bryan Patrick MATH BA
2008 Chan, Jesse   BA
2008 Conner, Christopher R.   BA
2008 DeFreeuw, Darren S.   BA
2008 McIsaac, Robert Scott PHYS BA
2008 Roos, Derrick Raymond   BA
2008 Stroy, Laura Elizabeth STAT BA
2008 Wilkinson, Sean Robert STAT / MATH BA
2008 Yücel, Emre Mehmet ECON BA
2007 Bost, Andrew Edward ECON BA
2007 Feng, Samuel F.   BA
Cum Laude
2007 Hong, Yoo Mi   BA
Cum Laude
2007 Isaac, Tobin Gregory   BA
Summa Cum Laude
2007 Perez de la Mesa, Rosario Vidal   BA
2007 Siaw, Jeffery Wei-Kay STAT BA
2007 Spence Jr., Gary Kendall STAT BA
2007 Stepankiw, Nicholas   BA
2007 Xiao, Nan BIOE BA, BSBE
Magna Cum Laude
2006 Almes, Jordan Thomas   BA
2006 Amlani, Faisal P.   BA
Summa Cum Laude
2006 Brem, Robin Angela FREN BA
2006 Chen, Janet STAT BA
2006 Dorfman, Saul Joshua   BA
2006 Miller, Deborah Marie ENGL BA
2006 Rajan, Nithin Odatt   BA
2005 Abadie, Megan   BA
2005 Bou-Rabee, Khalid M. MATH BA
Cum Laude
2005 Goss, Hillary Caroline PSYC BA
2005 Grabczewski, Jacob STAT BA
2005 Henderson, Nicholas Wayne   BA
Summa Cum Laude
2005 Jones, Delicia Evonne MANA BA
2005 Kellems, Anthony Richard   BA
Summa Cum Laude
2005 Kilpatrick, Zachary Peter HIST BA
Cum Laude
2005 Ou, Chien Chen   BA
2004 Geck, Amanda K.   BA
2004 Gray, Emily J. MTECH BA
2004 Raff, Gretchen J. MATH / ARTV BA
2004 Sifuentes, Josef A. ARTV BA
2003 Bolin, Rebecca   BA
Cum Laude
2003 Cornthwaite, John Paul   BA
2003 Griffith, Adam   BA
Cum Laude
2003 Lu, Melodie   BA
2003 Stephen, Moffett   BA
Cum Laude
2003 Taylor, Joshua   BA
2003 Yee, Raymond   BA
Cum Laude
2002 Freeman, John Kyle ECON BA
2002 Libby, Eric Christopher MECH BA
Summa Cum Laude
2002 Spanos, Demetri Polychronis MECH BA
Cum Laude
2001 Anthony, Barbara Marie MATH / FRENCH BA
Magna Cum Laude
2001 Bou-Rabee, Nawaf Mohammed MECH BA, BSME
2001 Brott, Evan John MATHECON / STAT BA
2001 Christian, James Blair STAT BA
2001 Davis, Corrinn Kay ENGL / MANA / STAT BA
2001 Geneser, Sarah Elizabeth   BA
2001 McNiece, Jennifer Marie   BA
2001 Ngo, Jeffrey Kam Lun CENG BA, BSChE
2001 Sliman, Emily Elisa   BA
2000 Benford, Thomas Nathaniel ECON BA
2000 Clarke, Crystal Eleanor   BA
2000 Griffith, Boyce Eugene COMP / MATH BA, BSinCS
Cum Laude
2000 Kahn, Alexander Charles   BA
Magna Cum Laude
2000 Lutz, Kristen Michele   BA
Cum Laude
2000 Perry, Vernon Scott ELEC / MATHECON BA, BSEE
Cum Laude
2000 Tsai, Elizabeth   BA
2000 Van de Kerckhove, Wendy Laura   BA
Summa Cum Laude
1999 Aguilera-Peon, Maria Teresa GERM BA
1999 Chang, Lisa Hyejin   BA
1999 Duchen, Terri   BA
1999 Hillson, Nathan Jeremy PHYS BA
Cum Laude
1999 Hong, Yu-Fong ECON BA
Cum Laude
1999 Huang, Christina Shih-yuan MANA BA
1999 Huang, Denise Hsinyi   BA
1999 Murgatroyd, David Keith COMP BA, BSinCS
Cum Laude
1999 Nunnelley, Wendy Susan MATHECON / MANA BA
Cum Laude
1999 Snodgrass, Jennafer Christian   BA
1999 Templeton, Jeramy Alan MECH BA, BSME
1999 Yang, Jun MATHECON / MANA BA
Summa Cum Laude
1998 Belfi, Christopher Daniel STAT / MATHECON BA
Summa Cum Laude
1998 Carillo, Laurie Yvette MSCI BA, BSMS
1998 Haaser, Christina Marie   BA
1998 Bustamante, Jesus Herrera SPAN BA
1998 Kellam, Erin Marie   BA
Magna Cum Laude
1998 Knight, Kevin Michael MATH / PHIL BA
Cum Laude
1998 Seales, Samitra Roselle   BA
1998 Thomson, Randy David   BA
1997 Bortz, David Matthew   BA
1997 Brown, Morgan Parker   BA
1997 Tenny, Matthew Jeremy CENG BA, BS in CE
Cum Laude
1997 Waters, Stephanie Michelle ECON BA
1997 Wood, Michael Anderson MATH BA
1996 Dunne, Bryan Crolan PHYS BA
1996 Gifford, Alice Margaret   BA
1996 Gjertsen, John Benjamin MANA BA
1996 Hill, Regina Shaylean   BA
1996 Holtz, Michael Charles MATH / RUSS BA
1996 Radke, Richard Joseph MATH BA
Summa Cum Laude
1996 Schatte, Mary Katherine MTECH BA
1995 Chinuntdet, Angel Duangchai   BA
1995 Gomez (Nevin), Amanda Leonor   BA
1995 Kunitz, Ann Roberta   BA
1995 Litvak, Leonid Michael ELEC BA, BSEE
Summa Cum Laude
1995 Luers, Christian Michael MANA BA
1995 Spencer, William Samy MATH BA
1994 Anthony (Carter), Tamara Lynn   BA
1994 Chiu, Therese Carol MANA BA
1994 Hardekopf, Christopher James   BA
1994 Kelty, John Patrick COMP BA
Cum Laude
1994 Li, Dan MATH BA
1994 Murdock IV, James William COMP / LING BA
Cum Laude
1994 Rittenbach, Ann Louise ENGL BA
1994 Schaefer, Andrew James MTECH BA
1994 Sutton, Robert Allan COMP / ELEC BA, BSEE
1994 Yeh, Michelle COGN BA
1993 Barnes, Roderick Leon   BA
1993 Bixby, Ann Elizabeth GERM BA
1993 Bradley, Beau Barrett MTECH BA
1993 Burlingame, Cecil Oscar   BA
1993 Campbell, Ann Melissa ECON BA
Cum Laude
1993 Carmichael, Jr, Robert Wayne ECON BA
1993 Coelho, Peter Grant POLI BA
1993 Dryver, Arthur Lance STAT BA
1993 Fine, Nina Tzu-Yun MANA BA
1993 Hung, Andrew Mann COMP BA
1993 Kirkpatrick, Daniel Scott COMP / ELEC BA, BSEE
1993 Logan, Larissa MATH BA
Magna Cum Laude
1993 Morris, Omar Janeiro   BA
1993 Penry (Easton), Sandra Lynn ECON BA
1993 Phelps (Robinson), Kristina Jeanette   BA
1993 Rinehart, Stephanie Gail MATH BA
1993 Talwar, Shravan ECON BA
Magna Cum Laude
1993 Taylor, Jeffrey Wayne ECON BA
Cum Laude
1993 Willman, Monica Daphine MANA BA

Bachelor's Degrees with Majors in Mathematical Sciences:

Year Name Other Major(s) Degree (s)
1992 Barefield, Karen Lynn BIOL BA
1992 Casteel, Sharon Louise   BA
1992 Creighton (DeLaune), Frances Louise   BA
1992 Dunham, Arthur Darren COMP BA
1992 Finnefrock, Adam Craig PHYS BA
Cum Laude
1992 Gargiulo, Mark   BA
1992 Huang (Wei-Ti Huang), Wendy W. ELEC / MATH BA, BSEE
Cum Laude
1992 Jaramillo, Renee Romana STAT BA
1992 O'Neill (Armistead), Kerry Blackburn   BA
1992 Sandfort, Michael Thomas MTECH BA
1992 Wang, Ambert HIST BA
Cum Laude
1992 Yang, Po-Jen J. COMP / MATH BA
Summa Cum Laude
1991 Brooks III, H. Calvin   BA
1991 Gray, Mark Hildreth COMP BA
1991 Johnson, Samuel Rhodes COMP BA
1991 Jones III, Albert Meyrick COMP BA
1991 Jonker, Todd Vaughn COMP BA
Cum Laude
1991 Joy, Corwin John MATH / STAT BA
1991 Kilgard, Mark Jeffrey COMP BA
1991 Lin, Julian Juen ELEC BA, BSEE
1991 Ostrin, Peter COMP BA
Summa Cum Laude
1991 Pace (Porter), Ann Catherine ARTS BA
1991 Rein (Pierce), Ellen Katharine   BA
1991 Rice, Katherine E. STAT BA
1991 Reyes, Vladimir Lopez-Bassols FREN BA
1991 Skaar (Odell), Kristen Louise MANA BA
Cum Laude
1991 Ward, Edward Evans MANA BA
1991 Wollerman, Katharine Lynne   BA
1990 Baggerly, Keith Alan MATH / STAT BA
1990 Bedner (Ruffcorn), Lori Jean ECON BA
Magna Cum Laude
1990 Chui, Herman Chung-Kang ELEC / PHYS BA, BSEE
Summa Cum Laude
1990 Elizondo, Rodolfo STAT BA
1990 Erickson, Stuart Richard COMP BA
1990 Grubbs, Mark Allen COMP / CSCI BA
1990 Hempel, Kristian John COMP BA
1990 Horton, Richard Corey COMP BA
1990 Johnson, Cynthia Lynn PSYC BA
Cum Laude
1990 Jones, L Michael Jeffrey COMP / MATH BA
MC
1990 Kanja, Candace Chiemi SOCI BA
1990 Lovato, James Frank STAT BA
1990 Murray, Susan ENGL / STAT BA
Cum Laude
1990 Nuzum, Jr., Richard Langdon ECON / MTEC BA
Cum Laude
1990 Patrick, Kellie Kate COMP / PHIL BA
1990 Reid, Robert Dean MATH BA
1990 Sain, Stephan Ray STAT BA
1990 Schwabacher, Mark Andreas COMP / MTEC BA
Cum Laude
1989 Badders, Daniel Christopher MECH BA, BSME
1989 Becker, David Dunham ELEC BA, BSEE
Summa Cum Laude
1989 Breard, Robert Allen COMP BA
Summa Cum Laude
1989 Carey, Martha Maureen MATH BA
1989 Chien, Liggy Lee MTECH BA
Cum Laude
1989 Chou, Pang-Chieh   BA
1989 Colton, Linda Ellen MANA BA
1989 Cowsar, Lawrence Charles MATH BA
Magna Cum Laude
1989 Dastmalchian (Burnett), Heidi MANA BA
1989 Doyle, George Michaael   BA
1989 Gabbard (Wilson), Alyson Rose   BA
Summa Cum Laude
1989 Greiner, John David COMP / LING BA
1989 Harvey, Diane Michelle COMP BA
1989 Ingram, Michael David COMP / ELEC BA, BSEE
Cum Laude
1989 Jain, Sandeep ELEC BSEE
1989 Kocek, Kristine Mary MANA BA
1989 Lee, Diana Doris   BA
1989 Lippert, John Ernest SPAN BA
1989 Minnotte, Michael Charles STAT BA
Summa Cum Laude
1989 Rayside, Mona Alexis   BA
1989 Reese, Rhonda Lynn COMP / MATH BA
1989 Wu, Peter Gene COMP BA
Cum Laude
1988 Aman (Solomon), Kathleen Marie MATH BA
1988 Baethge, Barbara Dianne   BA
1988 Bolding, Kevin Winn COMP BA
Magna Cum Laude
1988 Brudner, Terry Joseph ELEC BSEE
1988 Chess (Carson), Janet Lynn   BA
Magna Cum Laude
1988 Donnell, Brian Lee   BA
1988 Dyson, Patrick William   BA
1988 Eliason, Brenda Joyce COMP BA
1988 Ferguson, Sarah Helen ARTS BA
1988 Gano, David John ELEC BSEE
Cum Laude
1988 Gilmer, Jerry Davis ELEC / MANA BA, BSEE
1988 Green, Susan Louise MATH BA
1988 Greiner (Sukalski), Sonya Elizabeth LING BA
1988 Gunasekera, Vinodh Shanthi ELEC BSEE
1988 Haygood, Mark Edward   BA
1988 Pumilia (Tucker), Amy Elizabeth COMP BA
1988 Ragland (Fowler), Deborah Louise ECON BA
Cum Laude
1988 Rodriguez (Pena), Rose Therese ELEC / COMP BSEE
1988 Stemke (Hale), Katherine Anne BIOC / COMP BA
1988 Sullivan, Timothy Paul COMP / ELEC BA, BSEE
1988 Szeto, Philip Kok Wo COMP / ELEC BA, BSEE
1988 Torczon, Todd David MECH BSME
Cum Laude
1988 Tseng, Chien-Wen ELEC BA, BSEE
Magna Cum Laude
1988 Virden, Jr., Robert Wesley COMP BA
1988 Webb III, George Walton ELEC BSEE
1988 Wellman, Michael Warren ELEC BA, BSEE
1988 Wilkins (Mischler), Sheryl Lynn SOCI BA
1987 Biancalana II, Ralph Peter ELEC BSEE
1987 Chu (Chun), JoAnn ELEC / MASC BSEE
Cum Laude
1987 Chuang (Fields), Jean Hui-Jean   BA
1987 Dowdle, Jeffrey Alexander ECON BA
Summa Cum Laude
1987 Erickson, Jeffrey Gordon COMP BA
1987 Go, Kerry Wayne ELEC BSEE
Cum Laude
1987 Huang, Roger Cheng-Chung ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1987 Huie, Tommy On ELEC / MANA BA, BSEE
1987 Jung, Kim Hsi-I COMP / ELEC BSEE
Cum Laude
1987 Kwok, Danny COMP BA
Magna Cum Laude
1987 Liu (Sham), Catherine Chia-Ying ELEC BSEE
1987 Lynnm, Patrick James COMP BA
Magna Cum Laude
1987 Mack, Gregory Allen   BA
1987 Martin (Carle), Janice Elaine POLSTUD BA
1987 McArthur, John Mark   BA
1987 McDougald (Peacock), Donna Lynn MANA BA
1987 McQuillen (Beven), Marie Louise COMP BA
1987 Perkowski (Jones), Patricia Lynn LING BA
Cum Laude
1987 Phillips, Stephen Chase ELEC BA, BSEE
1987 Schlatter, Mark Douglas MATH BA
Summa Cum Laude
1987 Townsley, Leisa Kay PHYS BA
1987 Vincent (West), Gina Marie MANA BA
1987 Wernette, Denise Marie MATH BA
Cum Laude
1987 Yee (Murphey), Amy Leung COMP / ELEC BSEE
1986 Avery, Thomas Jay COMP / ELEC BSEE
1986 Bier, Charles Anthony ELEC / MATH BSEE
Summa Cum Laude
1986 Blackstock, Stephen Palmer   BA
1986 Clark, Michael Henry PHYS BA
Cum Laude
1986 Coterill, Kathleen Madeline   BA
1986 Dennis, John Emory MATH BA
1986 Fowler, Mark Alan COMP / ELEC BSEE
Cum Laude
1986 Harris III, Richard Alexander COMP / MANA BA
1986 Holt, William Bowman COMP BA
1986 Jenkins III, William Herndon COMP / ELEC BSEE
1986 Laplant, Steven John   BA
1986 Lesser, Lawrence Mark MATH BA
1986 Marafat-Djahromi, Seyed Mahmoud ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1986 Miller, Lloyd Bruce ELEC BSEE
1986 Moore, James Robert   BA
1986 Moore (Eagleton), Kristen Louise COMP / ENGL BA
1986 Null (Hua), Jennifer L.   BA
1986 Ownby (McCollom), Patricia Ann ARTS BA
1986 Sartain, Keith Thornton   BA
1986 Shea, Raymond Joseph COMP BA
1986 Swing, Donald Edward COMP / MATH BA
1986 Tucker, Andrew Richard MATH / PHIL BA
1986 Tucker, William Alan MATH BA
1986 Wang, Ferdinand Tsihung COMP BA
1986 Willett, Thomas Carter   BA
Magna Cum Laude
1986 Zavist, Thomas More COMP / MATH BA
1985 Baker, Donald George COMP / ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1985 Blair (Fudge), Denise Elaine COMP BA
1985 Bogart, William Thomas ECON BA
1985 Brandt (Brandt-Pearce), Carol Maite ELEC BSEE
1985 Bukoski, Lori Ann   BA
1985 Finley III, Luther James COMP BA
1985 Fisher, Vick Gregory COMP BA
1985 Hale IV, Walker PHYS BA
1985 Hall, Jr., James William   BA
1985 Heilig (Wolf), Leesa Ruth MATH BA
1985 Hodnett, Kerry Michael   BA
1985 Husain, Aasim Mairaj ECON / MTEC BA
Cum Laude
1985 Lambert, Heather Ann COMP BA
1985 Linane, Michael Joseph COMP / ELEC BSEE
1985 Metrailer (Robertson), Michelle Ann MANA BA
1985 Morris, Adele Cecile ARTS BA
1985 Nguyen, Hoang Quang CHPH BA
1985 Park III, David Eugene ECON BA
Magna Cum Laude
1985 Phillips, Robert Grant COMP BA
1985 Ponessa, Joseph Eugene MTECH BA
1985 Rokhlin, Lucy Jane MATH BA
Cum Laude
1985 Saindon (Balunis), Debra Marie COMP / ELEC / MANA BSEE
1985 Sham, Gary Joe ELEC BSEE
1985 Thakur, Joy Sumanan ECON BA
Cum Laude
1985 Tran, Bao Q. COMP / ELEC BSE
1985 Weis, Larry Anthony COMP BA
1985 Whitley, David Lynn MATH BA
Magna Cum Laude
1985 Wolcott (Hall), Mary Frances COMP BA
Magna Cum Laude
1985 Wolverton, Michael John COMP BA
Summa Cum Laude
1984 Adolph, Nancy Irene FREN BA
1984 Armstrong, Lawrence Jay COMP / ELEC BA
1984 Biggs, Ted A. COMP / ELEC BA
Magna Cum Laude
1984 Callahan II, Charles David COMP / MATH BA
Magna Cum Laude
1984 Crowley, Sheryl Marie ELEC BA
Cum Laude
1984 Flinn, Michael Raymond COMP / ELEC BA
1984 Gutierrez, David Richey   BA
1984 Hildebrandt (Vick), Marialice Jean COMP BA
1984 Holck, Peter Scott COMP BA
1984 Hughes (Tuttle), Sharon Marie COMP BA
1984 Hurst (McFalls), Cynthia Suzanne   BA
1984 Lewis, Constance Joan ECON BA
1984 Lin, Chang-Hsin COMP / ELEC BA
Cum Laude
1984 McCooey, David Isaac COMP / MATH BA
Magna Cum Laude
1984 Neal III, John Oman COMP / ELEC BA
1984 Neville III, William Vinkley COMP / MATH BA
1984 Percer, William David   BA
1984 Perkins, Kelly Wayne   BA
1984 Racer, Michael James   BA
1984 Simon, Roger Frank ARTS BA
1984 Simoni, Jr., Richard Thomas COMP / ELEC BA
Magna Cum Laude
1984 Swanson, Robert Christopher COMP / MATH BA
1984 Tollefsen, Tore B. MATH BA
Cum Laude
1984 Weinheimer, Julie Marie MANA BA
1983 Boe, Michael Schuyler ELEC BSEE
1983 Erwin, George Paul COMP BA
Cum Laude
1983 Evert, Christopher Charles COMP / MATH BA
1983 Fincher, David Lawrence COMP / ELEC BSEE
1983 Flaherty (LaComb), Erin Marie MANA BA
Magna Cum Laude
1983 Foil (Cryan), Allison MANA BA
1983 Fudge, Gerald Lothair MATH BA
1983 Gassman, R. Neal ELEC BSEE
1983 Giusti (Bernard), Carolyn Elizabeth COMP BA
1983 Herbert, Sarah Elizabeth ENGL BA
Cum Laude
1983 Hershberger, Darren Lloyd COMP / MANA BA
1983 Hill, Elaine Elisabeth COMP BA
1983 Holt (Szalkowski), Barbara Carol COMP / ENGL BA
1983 Kahle, James Allan COMP / ELEC BSEE
Cum Laude
1983 Kearley (Liu), Ruth Elizabeth   BA
1983 Kerr, Christopher Alan ELEC BSEE
1983 Kirkland (Foley), Lisa Ann   BA
1983 Krasner, Thomas Peter ECON BA
1983 LeFebvre, William Neil COMP BA
1983 Ligon, Landman B. COMP BA
Magna Cum Laude
1983 Moore, Douglas William COMP BA
Magna Cum Laude
1983 Murray, William James ECON BA
1983 Ordeman, Robert Joseph ECON / MATH BA
1983 Smith, Timothy Lewis   BA
1983 Snook, Thomas Dykes FREN / MATH BA
1983 Thistlethwaite, David Alan BIOC BA
1983 Toohy (English), Katherine Ann   BA
1983 Warren, Joe David COMP / MATH BA
Summa Cum Laude
1982 Adams (Johnson), Mary Elisabeth ELEC BSEE
1982 Atkins, Christopher Dale ELEC BSEE
1982 Baumgartner, Donn Martin ELEC BSEE
1982 Catterall, Robert Frederick MANA BA
1982 Chase, David Read ELEC BSEE
Cum Laude
1982 Collier, David Lee COMP BA
1982 Delevoryas, Christopher Theodore MATH BA
1982 Easterling, James Philip ECON BA
1982 Elliott, Joseph Michael COMP BA
1982 Foote (Richter), Alice Jan MANA BA
1982 Gerken, Christopher Henry COMP BA
1982 Ginty, James Andrew   BA
Magna Cum Laude
1982 Goetsch, Gordon James MECHBSME
Magna Cum Laude
1982 Goff, Gina Gay ELEC BSEE
1982 Gunter (Gunter-Espeland), Jill Ann   BA
1982 Hatfield, John Randolph BIOL BA
1982 Haycock, Keith Allen GERM BA
Summa Cum Laude
1982 Hisle, Debra Merlynn Dozier COMP BA
1982 Holck, Philip Carl ELEC BSEE
Cum Laude
1982 Ish, Mark E. COMP BA
1982 Johnson, David Bruce COMP BA
1982 Jumper, Gregory Steven ELEC / MATH BA
Cum Laude
1982 Kelly, Pamela Jean MANA BA
1982 Kerpan (Davidson), Dori Marie ELEC BSEE
1982 Leight, Timothy Samuel ELEC BSEE
1982 Lewis, Michael Josh ELEC BSEE
Cum Laude
1982 Navratil, John Francis COMP BA
1982 Neville, Gregory Alan   BA
1982 Newhouse, Richard Alan COMP BA
1982 Pando, Christopher Leigh   BA
1982 Reed, David William ECON BA
1982 Tuttle, David Charles COMP / MATH BA
1982 Vanderford III, Velton Lee MANA BA
1981 Barron, Andrew Roger ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1981 Bowlby, Gavin COMP / ELEC BA
1981 Breazeale, Joel Lynn COMP BA
1981 Bressler, Eric Leigh   BA
Summa Cum Laude
1981 Brunell, Robert Miles PSYC BA
Magna Cum Laude
1981 Cobb, Elizabeth Susan ELEC BSEE
1981 Comer, Robert Scott COMP BA
1981 Hickman, Stephen Otis ELEC BSEE
Cum Laude
1981 Holck, Timothy Manfred COMP BA
1981 Hyzer, Rebecca Ann   BA
1981 Kass, Janet Leigh ECON / MANA BA
Magna Cum Laude
1981 MacIntyre (Shaw), Laura Jean COMP BA
1981 Martinez, Cynthia Irene ENGL BA
1981 Mauldin, Michael Loren COMP BA
Cum Laude
1981 Min, Mike B. ELEC BSEE
1981 Petry, Michael Anthony   BA
1981 Scheinerman, David Charles MATH BA
Summa Cum Laude
1981 Seerden, Eleanor Lippincott ECON / MANA BA
1981 Selva, Elisa   BA
1981 Shera, David Michael MATH BA
1981 Taggart, Peter Scott COMP BA
1981 West, Joel David MATH BA
1981 Zalles, Juan Luis COMP / MATH BA
1980 Albert, Joseph BIOC BA
1980 Allen, Wade Hampton ELEC BSEE
1980 Baldwin, Kenneth Wayne MANA BA
1980 Baxley, Michael Scott   BA
1980 Boyd, Brian Ronald MATH BA
1980 Calderon (Casas), Hilda COMP BA
1980 Causey (Hewell), Martha Lynn ECON BA
1980 Cytron, Ronald Gary ELEC BSEE
1980 Darby, Steven John ECON / MANA BA
1980 Davis (Stegemeier), Cynthia Kay COMP BA
1980 Dobbs, Linda S. COMP / ENGL BA
1980 Durden, Stephen Loren ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1980 Erickson, Kenton Richard   BA
1980 Evert, Gerald Joseph   BA
1980 Fite, John Daniel MATH BA
1980 Hayter, Paul Graham PHYS BA
1980 Hayward, Nancy Ann   BA
1980 Hinds, Kenneth Wayne COMP BA
1980 Hoffman, Susan Elizabeth MANA BA
1980 Hunt, Jr., Warren Alva ELEC BSEE
1980 Josephson, Norman Alan COMP / MATH BA
1980 Lake (Fester), Fredrica Terrell   BA
1980 Latham, Jay Wendell MATH BA
1980 Litherland, Craig Joseph ECON / MANA BA
1980 Michael, Steven Craig ECON BA
1980 Milazzo (Mee), Theresa Marie   BA
Cum Laude
1980 Ramage (Spinella), Laura Jane   BA
Magna Cum Laude
1980 Rober, Jr., Donald Lawrence   BA
1980 Roberts, Duane Rudolph ELEC BSEE
Cum Laude
1980 Sanborn, Richard Addison CENG BSCHE
Cum Laude
1980 Schreiber, Samuel H.   BA
Magna Cum Laude
1980 Steele, Sheila COMP / MANA BA
1980 Sutherland, Malcom Stewart   BA
Cum Laude
1980 Syptak (Walters), Elizabeth Ann MANA BA
1980 Torczon, Linda Marie CENG BSCHE
Magna Cum Laude
1980 Trewitt, Glenn Manning ELEC BSEE
Cum Laude
1980 Whitney, Richard Thomas ELEC BSEE
1980 Wilson, Owen Blake ELEC BSEE
1979 Ainsworth, Spencer J.   BA
1979 Allen, Michael Bruce MECH BSinME
Magna Cum Laude
1979 Allen (Chew), Sally Franklin MATH BA
1979 Allison, Charlie Robert ECON / MANA BA
1979 Balthrop, Ricky Don   BA
Cum Laude
1979 Brandt, Linda Lou   BA
1979 Dittman, William Louis ELEC BA
1979 Einkauf, Robert Lynn ELEC BSEE
Summa Cum Laude
1979 Fuller, Bradley Joseph ELEC BSEE
1979 Hall (Anglin), Kathleen Diane   BA
1979 Hoang, Thai Quoc   BA
1979 Joe, Gregory Hobert ELEC BA
1979 Krueger (Beckner), Katherine Lee   BA
1979 Lapis, Mary Beth ELEC BSEE
1979 Lytinen, Steven Leo ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1979 Mezynski (Fratamico), Susan Marie MANA BA
Cum Laude
1979 Oard, Douglas William ELEC BA
1979 Potempa, Thom Charles   BA
Cum Laude
1979 Rohrbach, Joseph Alan   BA
1979 Ross (Clinkscales), Sara Lee   BA
1979 Schwartz, Robert James ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1979 Scott (Obermeyer), Cindy MANA BA
1979 Slaughter (Rea), Doris M. ELEC BA
1979 Strauss (Westbrook), Monica Janeen   BA
1979 Visinsky, William Casimir   BA
1979 Weinfeld, Timary Susan   BA
Magna Cum Laude
1979 Zadeck, Frank Kenneth   BA
1978 Baker, Susan Alice ELEC BA
Cum Laude
1978 Bass, Douglas William ELEC BSEE
1978 Bernard, David Kane MANA BA
Magna Cum Laude
1978 Boyce (Bennett), Donna Lynne ENGL BA
1978 Caldwell (Pecheux), Deborah Lee FREN BA
1978 Clinton, Lee Otto   BA
1978 Cobb, James Edward MATH BA
1978 Cogswell, Margaret Elaine   BA
1978 Crockett, Thomas Alan ELEC BA
1978 Diserens, Craig William ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1978 Fowler, Michael Richard MANA BA
1978 Gerbode, Timothy Alan CENG / MATH BA
1978 Goldsby, Kenneth Anthony CHEM BA
Magna Cum Laude
1978 Hall, Jonathan Luke ELEC BSEE
1978 Harlow, William Van PHYS BA
1978 Holman, Richard Martin   BA
1978 Horn (Johnson), Lisa de Casseres   BA
Cum Laude
1978 Kelso (Bromley), Sarah Kathleen   BA
1978 Kirtley (Carter), Mary Elizabeth ELEC / SPAN BA
1978 Lamm (Whitaker), Leslie Sue ECON / MANA BA
1978 Laverty (Elsenhans), Lynne Anne   BA
1978 Oppenheim, Judith Pauline CENG BSCHE
1978 Pape, Lori Elaine PSYC BA
1978 Pennington, Shelley   BA
1978 Pfeiffer, Glenda Jean   BA
1978 Rudin III, John F.   BA
1978 Sagona, Thomas A.   BA
1978 Schubert (Hall), Lynne Marie SPAN BA
Cum Laude
1978 Waggoner, Bruce Edward ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1977 Abbe, Dennis Wayne   BA
Magna Cum Laude
1977 Adkins, Jennifer Joan   BA
1977 Baron, Anna Elizabeth   BA
1977 Charles, Dana Stephen ELEC BSEE
1977 Dannenberg, Roger Berry ELEC BSEE
Summa Cum Laude
1977 Dyche, David ELEC / PHYS BA
1977 Fagan, Michael Wayne ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1977 Fannin, Ann Elaine   BA
1977 Fenster, Paula Sara ECON BA
1977 Gilbert, Larry Wilson   BA
1977 Gray, David Bernard PHYS BA
1977 Hale (Kitzis), Janis Lynne SPAN BA
Summa Cum Laude
1977 Harrison (Reed), Catherine Cecile   BA
Summa Cum Laude
1977 Heffern, Patrick Allen ELEC BSEE
Summa Cum Laude
1977 Henry, Carl Alan ELEC BA
1977 Hovind, Ronald Ekmand ECON / MANA BA
1977 Ivy III, Edward Lee ELEC BA
Cum Laude
1977 Kahle, Randolph Stuart ELEC BA
1977 Mays, Robert Harvey ELEC BSEE
1977 McCord, Timothy James ELEC BSEE
1977 Mullaley (Hodges), Mary Coleen HIST BA
1977 Nobis, Thomas James ELEC BA
1977 Nyrhinen (Hammon), Tarja Tuulikki HEAL BA
1977 Ong (Siegle), Dora Belinda MANA BA
1977 Ross, Michael L. GERM BA
1977 Scales, Charles Donald CENG BSCHE
Magna Cum Laude
1977 Shifren, David Marc ELEC / MATH BA
1977 Washington (Walsh), Sherryl Kay ELEC BA
1977 Wedelich III, Henry Ferdinand ELEC BSEE
Cum Laude
1977 Woo, Henry Yik-Yu ELEC BSEE
Cum Laude
1977 Yu, Wellington Ding ECON / MANA BA
1976 Arnold, Charles Francis ECON BA
1976 Bateman, Mark Raymond ELEC BSEE
Cum Laude
1976 Borroughs, Beverly Zumwalt SPAN BA
1976 Cable, Steve Wyatt ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1976 Campbell, Walter Kevin MECH BSME
1976 Dawe, Stephen Ford   BA
1976 Duttweiler, William Kendrick ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1976 Farris, Mark Kelling MATH BA
Cum Laude
1976 Galloway (Carazzone), Rebecca Lee   BA
1976 Glaser, Stephen David ELEC BA
1976 Grenadier, James Adam ECON BA
1976 Jones, Christopher Edwin ELEC BSEE
Magna Cum Laude
1976 Jones, Richard Dell ELEC BA
1976 Jung, Wei-Chen ELEC BA
1976 Miertschin, John William PHYS BA
1976 Moore, Catherine Dianne   BA
1976 Perkins, Sandra Lynn ECON BA
1976 Price, Wade Russell   BA
1976 Smart, George Thomas   BA
1976 Stephens, Howard Bruce ELEC BA
1976 Walters, Jr., Donald Monroe   BA
1976 Weiser, Alan ECON BA
Magna Cum Laude
1976 Wheeler, Sally Diane   BA
1976 Williamson, Johnny Glynn   BA
1975 Anderson, David Eric MATH BA
1975 Brooks, Elizabeth ELEC BA
1975 Comer, Jr., Robert Henry   BA
1975 Cooper, George Bennett   BA
1975 Crockett, John Edward PSYC BA
Cum Laude
1975 Curlee (Darlow), Katherine Ann   BA
1975 Darlow, Bruce Leslie PHYS BA
Cum Laude
1975 Dean, Jeanette Marie Doucet   BA
1975 Dean, Jr., John Holmes   BA
1975 Donnelly, Jr., Frank Weatherbee   BA
1975 Eggert, Paul Richard ELEC BA
Summa Cum Laude
1975 Gandy, Arnold George CENG BA
1975 Gehring, Thomas Stephan ELEC BSEE
1975 Glidden, Geoffrey Glynn BIOL BA
1975 Gottlieb, Robert Alan Marc ELEC BA
1975 Gruber, William Carl   BA
Summa Cum Laude
1975 Kendal, James Allen   BA
1975 Kennedy, Gary Philip ECON BA
Summa Cum Laude
1975 Kocian (Waters), Brenda Kay   BA
1975 Kump, Michael Roy ELEC BSEE
Summa Cum Laude
1975 Marks, Scott Chesser MATH BA
1975 McFadden, Geoffrey Bey CHEM / PHYS / MATH BA
Summa Cum Laude
1975 Miller, Richard Hans BIOC BA
1975 Parker, Charles James   BA
1975 Pearson, Paul Lawrence CHEM BA
1975 Pledger, Timothy Carter ECON BA
Magna Cum Laude
1975 Schatz, Bruce Raymond MATH BA
1975 Trahern, Charles Garrett PHYS BA
Cum Laude
1975 Verm, Richard Wayne MATH BA
1975 Wingo, James Byron   BA
1975 Yee, Raymond Sid   BA
1974 Breeding, Bruce Edward MATH BA
1974 Brooks, Rhonda Lynne ECON BA
Magna Cum Laude
1974 Cackowski (Korducki), Joan Elizabeth   BA
1974 Campise (Davidson), Maureen Olivia   BA
1974 Clancey, William John   BA
Summa Cum Laude
1974 Clardy, Robert Cranford ELEC BSEE
1974 Colthurst (Kopp), Vicki Lynn   BA
1974 Davidson, George Sidney   BA
Cum Laude
1974 Floyd, Kenneth Charles   BA
1974 Green, Jr., Charles Marley PSYC BA
1974 Harmon (Raffensperger), Ruth Ann ECON BA
1974 Hoffing, Glen Richard POLI BA
1974 Johnson, Jr., Charles Vandigriff MECH BA
1974 Jones (Meckling), Janice Kay   BA
1974 Jones, Mark Allen ELEC BSEE
Cum Laude
1974 Judson, David Robert CHEM / PHYS BA
Cum Laude
1974 Keener, Phillip David   BA
1974 Kerr, Thomas Carroll   BA
1974 Ketcham, Larry Ray PSYC BA
Magna Cum Laude
1974 Lee, William Samuell ECON BA
1974 Little, Michael John   BA
1974 Mahoney, Michael Andrew ELEC BA
Cum Laude
1974 Malach, Elliott ECON BA
1974 Malone, Thomas Wendell   BA
Magna Cum Laude
1974 Mayberry, Joe Benton   BA
1974 McKee, Robert Andrew   BA
1974 Miller, Marilyn Faye   BA
1974 Phillips, Robert Stephen ELEC BA
1974 Schroller, Gary Eugene   BA
1974 Senft, Dexter Emory ECON / MATH BA
Summa Cum Laude
1974 Shields, Thomas Evans ELEC BA
Cum Laude
1974 Silverthorn III, Lee James   BA
Cum Laude
1974 Snyder (Tellegen), Margaret Louise   BA
1974 Story, Jr., Guy Ashley ELEC BSEE
1974 Strickland, Carl Ollin   BA
1974 Tangchaitrong (Chan), Sirwan BEHA BA
1974 Taylor, Rodney Arthur   BA
1974 Vieyra, Katherine Raab HIST BA
1974 Warren, Kris Ericson MATH BA
1973 Aiken, Jr., John Andrew ELEC BA
1973 Baumgarten, Stephen Eric ECON BA
1973 Beirne, John Martin ELEC BA
1973 Bielenberg (Muncy), Susan Jean   BA
1973 Bridge, Robert Farquhar   BA
1973 Brown, William Lee ELEC BA
1973 Campbell (Jaggers), Rusalene   BA
1973 Cavnar, William Byron   BA
1973 Dreyer, Jr., John Reichert   BA
1973 Edmonds III, Hobart John PSYC BA
1973 Ehlig (Bartlett), Holly Dorothea   BA
1973 Gallagher, Jerold Crocker CENG BA
1973 Galvin, George Patrick ECON BA
1973 Gerbode, Farrell Eaton   BA
1973 Hall, James McKenzie ENVI BA
1973 Hodnett, John Randall   BA
1973 Holden, Russell Charles MATH BA
1973 Hott (Deitz), Sharon Kay ECON BA
1973 Kimbrough, Kerry Scott   BA
1973 Koenig (Philpy), Janice Lynn   BA
1973 Latimer, James Laurens PHYS / ELEC BA
1973 Matteson III, Lewis Whitford   BA
1973 Minor, John Threecivelous MATH BA
1973 Moore, Constance Ann   BA
1973 Norvell (Kaye), Myrna Elaine   BA
1973 Pearce, James Eugene ECON BA
1973 Pfeffer, Richard Jay   BA
1973 Pritchett, John William ECON BA
1973 Reeves, Jack Willis ELEC BA
1973 Rowe, Paul Arthur ELEC BA
1973 Schafer, Richard Alan   BA
1973 Schwartz, Michael Lee ELEC BA
1973 Steinfeld, Peter Newhouse   BA
1973 Thomas, Suzanne   BA
1973 Ward, Wayne Hinson PSYC BA
1973 Willis (Welgus), Sandra Kay   BA
1973 Wong, George Yuk-Cheng   BA
1972 Ballou, Troxel   BA
1972 Benesh, Gregory Sander   BA
1972 Brabec (Watkins), Cheryl Ann CHEM / BIOL / MASC BA
1972 Cooper (McCants), Sheran Ann MATH BA
1972 Gray, Melvin Floyd ELEC BA
1972 Hanig, Walter David   BA
1972 Hoffman, Rodney Joseph   BA
1972 Jurgensen, Karen Sue MATH BA
1972 Kelsall, Shawn James ELEC BA
1972 Livingston, Stephen James   BA
1972 McDonald, Robert Edmund ELEC BA
1972 Milner, Christopher Lee   BA
1972 Perry, Scott Milburn PSYC BA
1972 Roberts, Craig ELEC BA
1972 Rosenfield, David I.   BA
1972 Thurston, Frederick Timothy   BA
1972 Vickers (Diegart), Mary Kathleen   BA
Magna Cum Laude
1972 Warren, Scott Kipling   BA
1972 Weir (Griffith), Barbara Jean   BA
1971 Anderson, Leigh MATH BA
1971 Baker, Thomas King ELEC BA
1971 Bankhead (Shepherd), Sara Jane   BA
1971 James, Christine Ehlig (Ehlig-Economides)   BA
1971 Kasmiroski III, Lige Henry   BA
1971 Kendrick, Thomas Evans   BA
1971 Malahy, Robert Conrad MECH BA
1971 Schnaars, David Robert MECH BA
1971 Smoak, Franklin Odell ELEC BA
1971 Taylor, Porter Bradford ELEC BA

Department of Computational and Applied Mathematics
6100 Main MS-134   Houston, TX 77005   713.348.4805

Rice University   |   School of Engineering   |   J. Joyce Young Memorial Fund   |   Pearlman Memorial Fund   |   Weiser Memorial Fund   |   Contact